2020. január 8., szerda

Búcsúvacsora Jézussal


Búcsúvacsora Jézussal, az utolsó vacsora freskó, lábmosás, a bárányt enni, mely megvédett a „nagy jajveszékeléstől”, kovásztalan kenyér, a világ leghíresebb étkezése… sok ilyen érdekes és nosztalgikus kép fűződik a széder estéhez. De most nem egy újabb kalanddal terhelnénk élmény hajhász világunkat, hanem hármas cél irányába indulunk.
Az elveszettek megmentése, tanítani a hívőket, szolgálatba álltani.
  • Küldetés: A gyülekezeti széder este kiváló alkalom, hogy elhívjunk a közösségünkbe újakat, hiszen itt bőven lesz szó Jézusról s a megváltás lényegéről.
  • Növekedés: Számunkra ismeretlen vagy a családi hagyományok között elhalványult szertartásos együttlét a Szentlélek által új és mély tartalommal tölti meg az evangéliumok szövegét.
  • Szolgálat: Bár megvan a kísértés a lelkipásztoraink felé, hogy egyszemélyes showként éljék meg az alkalmat, de ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen egy kisebb szolgáló csapat nélkül. Még az otthoni változat sem.
Kezdődjék hát a kaland!


Meghívás: A peszah egy családi ünnep, nem templomi liturgia. Viszonylag sok előkészületet igényel a terített asztal, de ettől lesz közös az ünnep.
Mindenképp tudnunk kell hányan jönnek el, ezt a helyi szokások szerint egyeztetni kell, hiszen ez egy vacsora. Kínos lehet, de áthidalható, ha kevés a leves vagy a sült. A leves esetében megoldása lehet, ha eleve 2 gombóccal számolunk fejenként, akkor nem gond, ha valakinek csak 1 jut. A vízforraló és a só megoldja a lé mennyiségének kérdését, zöldség pedig legyen bőven a levesben. A sült esetében a bőséges szósz segíthet.
A meghívás formája bármilyen lehet. Már itt bevonhatunk másokat is a szolgálatba. Plakát, meghívókártya, fb banner sablon mellékelve.
Lehet az alkalom nagyhét szerdáján vagy csütörtökön. Ha folyamatos írásmagyarázatnál éppen a szenvedéstörténethez vagy az exodushoz értünk. Csak úgy otthon a családdal, a ránkbízottaknak.
Ez egy zsidós cucc? Igen. Sajnos lesznek többen, akik ezért nem szeretnének ebben részt venni. Nem lehet a részvétel elvárás senki felé, de az újdonság érdekességét hagyjuk hívogatóan hatni. Nehéz bölcsen és békességgel tanítanunk erről, „Megáldom a téged áldókat, s megátkozom a téged gyalázókat. Általad nyer áldást a föld minden nemzetsége.” 1M12,3
A másik oldal az, hogy épp ezért nem is sejtjük többek családi hátterét. Ezért célszerű arra számítani, hogy van a résztvevők között olyan, aki tapasztalatból is tudhatja milyen a széder este. Ez csak néhány apróságot jelent. Vegyünk libazsírt a macesz gombóchoz. Ne legyen nyúl vagy más tisztátalan hús az asztalon. Vegyünk pászka lapokat ne helyettesítsük mással. A bárányt ne tejjel készítsük el. Édességnek liszt nélkül készülteket fogyasszunk. Ha nem megoldhatatlan ne helyettesítsük mással a bárányt. A templomi áldozat hiányára hivatkozva szokták bárány nélkül ünnepelni a szabadítás ünnepét, de bárány nélkül értelmetlenné válhat az ünnep.
Családi alkalom, tehát számítanunk kell gyerekekre is. A meghívásnál megemlíthetjük Rabbi Akiva (kru.50-135) tanácsát, aki hazaküldte tanítványait, hogy azok fektessék le a kicsiket ebéd után szundikálni, hogy kipihentek legyenek a vacsorára. Már itt megemlíthetjük, hogy legalább 1,5-2 órára alkalomra készülhetnek.

Bevásárlás: leveshez edény 2dl/fő,
  • zöldség 1-1,5 szál/fő,
  • csontos baromfi hús,
  • só, bors, sáfrány,
  • 4 macesz lap 40g/fő (1 a gombóchoz, 3 a húshoz),
  • 2,5 tojás/fő (1fő a gombóchoz),
  • retek fejenként 2 db
  • alma fejenként 1,
  • darált dió, méz
  • bárány hús 20dkg/fő, az ítéletet jelképező tűzön sütötték, Vigyázzunk, hogy a bárány hús igen csontos. Éppen ezért is ezen a vacsorán soha nem ettek annyi húst, mint amennyit mi magyarok szokunk.
  • gomba 10dkg/fő,
  • 1 csomag (/4kg húshoz) aszalt füge,
  • gomba és füge helyett a rozmaringos recepthez, kevés rozmaring, citrom, lilahagyma
  • 1 fej fokhagyma (1gerezd/2fő),
  • több (1/5fő) csokor petrezselyem,
  • torma (1 kisüveg/5fő)
  • Bor és/vagy szőlőlé, fejenként 4 pohárral, vörös bor a ma élő hagyományban
  • Édességek hozzávalói

Receptek a királyhoz illő vacsorához. Minden imádságunk így fog majd kezdődni: Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya.:
A macesz gombóc elronthatatlan. Ha kemény lesz, akkor a rabságra emlékeztet. Sokféle recept létezik.
6 fő: 250 gr pászka, 6 db tojás, 4 ek libazsír, 2 csokor petrezselyem, 1 púpozott tk. gyömbérpor, feketebors, só.
A tojást a zsírral összekeverjük és ugyanannyi vizet öntünk hozzá, mint a tojásos keverék mennyisége deciliterben. Hozzáadjuk a kézzel összetört pászkát, a finomra vágott petrezselymet, majd ízesítjük sóval, frissen őrölt feketeborssal és sok gyömbérrel. Miután összegyúrtuk, legalább másfél órára hűtőbe tesszük. Kézzel, ping-pong labda nagyságú golyókat formázunk belőle és forró libalevesben kifőzzük.
Bárány sült:
2 kg bárányhús csíkokra vágva, 3 gerezd fokhagyma, egész vagy vagdalék, 1 apróra tört gomba, 2/3 csésze szeletelt sárgabarackbefőtt, 1 csésze száraz vörösbor, 1 szem bors és 2 babérlevél
Előmelegítjük a sütőt 180 fokon. A zöldséget és a gyümölcsöt fazékban összefőzzük a vízzel és a borral, illetve a fűszerekkel. A húst olajozott sütőtálba helyezzük, majd az előbb főzött zöldséges-gyümölcsös keveréket ráöntjük. Sütőben lefedve 2-2,5 órát sütjük. Mikor elkészült, vegyük ki, és egy éjszakán át hagyjuk érni az ízeket. Másnap helyezzük vissza a sütőbe, és nagy hőfokon süssük még legalább fél órát.
Ezt az eredeti receptet egyszerűsítettem: a húst megpirítom olajon, rárakom a fokhagymát, gombát, fügét, sót, borsot, babérlevelet,  bort, lefedve sütöm, majd a megpuhult húsokat tálra szedem, s szószt turmixolva tálalom.

Rozmaringos báránysült recept (Mitka, ifikaptár, angolos):
Előkészület: 10 perc, sütés: 70 perc
Hozzávalók 4 főre (kicsit drága a hús, s nálunk kevés helyen kapni, de érdemes utánajárni!)
1 db bárány comb (kicsontozott a legjobb) vagy én már próbáltam báránybordából is, ami nem olyan kiadós, de legalább olyan finom!
2-3 ág rozmaring, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 db citrom, 1 ek olívaolaj, 4 fej lilahagyma, só
A rozmaring tömjénes ízvilágát jól ellensúlyozza a citrom frissessége. A fokhagyma meg elengedhetetlen a sültekhez...
A sütés után a pecsenye levét, a húsról lepotyogott fűszerekkel és egy negyed sült vöröshagymával, kevés vízzel sűrűre főztem és sós muffinnal tálaltam. (?liszt)
A fokhagymát meghámozzuk és sréen kettévágjuk, hogy ékformájú darabokat kapjunk belőle. A rozmaringág végét megfogva lehúzzuk a leveleket és apróra vágjuk. A citromot megmossuk és lereszeljük a héját.
A húst éles késsel megszúrkodjuk, és az így keletkező résekbe egyenletesen elosztva beletesszük a fokhagymadarabokat.
Az apróra vágott rozmaringot, reszelt citromhéjat, a citrom levét és az olajat összekeverjük és ezzel a páccal alaposan bedörzsöljük a húst. Jól záródó edényben hűtőbe téve a citromokkal és a rozmaringág fás részével legalább 2 órán át, vagy egy éjszakára is bepácoljuk.
A húst kivesszük a pácból, és alaposan megsózzuk. Megtisztított és negyedekre vágott lilahagymával együtt serpenyőbe tesszük és alufóliával letakarjuk. 200 C-ra előmelegített sütőben kb. 1-1,5 óra alatt szép pirosra sütjük.
Tálalás előtt legalább 10 percet pihentetjük a húst.

Sült bárány (Mirjam Feinberg Vamosh: Ételek a Biblia korában):
1 bárány lapocka vagy comb, méz vagy olíva olaj, teáskanál mustár, 3 apróra vágott fokhagymagerezd
1 óra pácolás után 1 órát sütjük 180°C-on.

Édességek: ismerve gyülekezeteink asszonyait, szeretnek süteményekkel jönni. A széder estén nincs kovászos az asztalon, ha ezt sikerül előre nyilvánosságra hoznunk ajánlhatunk eredeti recepteket.  Mivel ezeket nem ismerjük ugyanaz a recept is különböző finomságokat eredményezhet. Buzdíthatjuk őket bármilyen kompót elkészítésére is.
Diós sütemény: 1 csésze kimagozott datolya, vagy füge, 1 teáskanál őrölt fahéj, 1/4 teáskanál őrölt kardamum, fél csésze apróra vágott dió, 3/4 csésze apróra vágott mandula, keverjük össze formázzunk golyókat, melyeket előbb mézben majd a maradék mandulában is megforgatunk.
Mandulás sütemény: 12-12dkg diót, mandulát, mogyorót 5 percig pirítsunk óvatosan (kevergetve) sütőben majd keverjük bele a leturmixolt 10-10 dkg szárított fügébe, magozott datolyába, ízesítsük fekete borssal, mézzel. 17dkg szezámmagot keverjük bele 5 kanál habosra felforral mézbe, ennek felét öntsük egy tepsi aljára, terítsük rá a gyümölcs és mag keveréket, majd fedjük be a szezámmag másik felével. 1 óra pihentetés után szeletelhető.

Előkészület:  Az ünnepi hangulat része. Mt26,19: „A tanítványok úgy tettek, amint Jézus parancsolta nekik, és elkészítették a páskavacsorát." Ahogy az akkori tanítványok, úgy mi a mostaniak is merjük rászánni az időt az előkészületre. Ne terítsünk asztalt előre. Inkább rejtsünk el morzsákat a helyszínen.
Mikor megérkeznek a vendégek a gyerekek dolga megkeresni a kovászt, az férfiakkal "kitakarítani", az asszonyok pedig teríthetnek addig. Modern héber mondás a "lámpással keresni", ezért bátrabbak gyertyával, kényelmesebbek lámpával, leddel, telefonnal is takaríthatnak.
Az első hónap tizennegyedik napjának estéjétől kezdve egyetek kovásztalan kenyeret a hónap huszonegyedik napjának estéjéig. 19 Hét napon át ne lehessen kovászt találni a házaitokban; 2M12,18-19. Közben egy férfi elmondja a keresőknek, hogy a kovász (hamesz) itt a bűnt jelképezi, ami felfújja a tésztát, gőgössé teszi az embert… az igazi világosság fénylik, s mi a világosság fiai vagyunk…

Legyen-e asztal? Ha a fiatalabbak bevállalják könnyen készíthető a társasjáték asztalok mintájára korabeli fekvő asztal. Vastagabb, lekerekített sarkú OSB lap aljára 10 cm-es tégla alakú lábakat téve, s hozzá megfelelő számú párna.

Míg az asszonyok megterítenek:
A széder tál egy nagyobb tálcán hat kistányérban:


  1. Máror – keserű fű, reszelt torma
  2. Zroa – bárány lábszárcsont, sült nyak, valamilyen csontos hús, legtöbbször szárnyas. Általában csirkenyak, vagy szárny. A húslevesből is lehet. Már nincs áldozat. Nemcsak azért mert lerombolták a templomot, hanem, mert elvégeztetett a tökéletes áldozat.
  3. Bécá – keményre főtt tojás, amit szokás sütőben meg is pirítani kissé, gyertya fölött bekormozni, mert elpusztult a templom.
  4. Kárpász – petrezselyem – leggyakrabban petrezselyem, de lehet zellerlevél, vagy akár krumpli is, saláta is. Zöld legyen mindenképp, mert az élet színe.
  5. Chazeret - egy második adag keserű fű, retek, hagyma, torma gyökér, nem kóstoljuk = az élet kezdete nagyon keserű tud lenni, Isten tudja édessé tenni.
  6. Chároszet – agyag, mert agyagból kellett várost építeniük kényszermunkával. Alma, dió, bor keveréke, fahéjjal, mézzel, cukorral ízesítve. Manapság szőlőből, datolyából, fügéből, olívából, sárgabarackból, gránátalmából, mandulából, néha fenyőmaggal, gyömbérrel is készülhet.
Széder tálat a tálcáink nagyságától függően 5 vagy 6 személyenként kell előkészíteni. A széder tál mellé tegyünk egy kis tálkában sós vizet, mely a könnyekre emlékeztet s a petrezselymet mártjuk majd bele. Ugyanígy max 10-12 személyre kell egy kancsó víz és  egy tál a kézmosáshoz. Mácot – Macesz – kovásztalan kenyér a széder tál mellett fejenként 2 lappal számolva ( s a házigazda előtt ebből 3 lap egymástól kendőkkel vagy szalvétákkal elválasztva). Természetesen tányérokra, evőeszközökre is szükség van a terítéshez. A poharak mérete lehet kisebb, hiszen mindenkinek 4-szer kell majd kiinnia a poharát. Kancsók szőlőlével, borral. Szükséges még az asztalra két gyertyatartó egymáshoz közel a háziasszony elé.
Közben egy asszony elmondja, hogy ezt az ünnepet 6 hét előkészület előzte meg, takarítás, sütés, főzés. Felkészülés a találkozásra. … Az egy éves, hibátlan páska bárányt János evangéliuma szerint akkor vágták le a templomban, mikor Jézus meghalt a kereszten.


Vacsora:
Az asztalfőn a házigazda foglal helyet, jobbján a legfiatalabb résztvevő (aki majd a szertartásos kérdéseket felteszi), balján pedig a megtisztelő hely, ahová különleges vendégét ülteti. Ezt a helyet szokás üresen hagyni Illés számára. "Én pedig elküldöm hozzátok Illés prófétát, mielőtt eljön az Úr nagy és félelmetes napja. Az atyák szívét a gyermekekhez téríti, a gyermekek szívét az atyákhoz, hogy pusztulással ne sújtsam a földet, amikor eljövök." Mal 3,23
A főhely a mi kultúránkban az ajtóval szemközti, Jézus idején az asztal baloldali végétől számított második hely a vendéglátóé. Bal könyökre támaszkodva feküdtek az asztal köré. Jézustól jobbra János (Jn13,3) a legfiatalabb, a kérdező, akinek a lábmosást kellett volna elvégeznie, ha nincs szolga vagy háziasszony. A megtiszteltetést jelentő helyet Jézus nem Péternek kínálta, aki az asztal túlsó végére ült végül az utolsó a lábmosásnál. Hanem Júdásnak (Jn13,26, Mt26,23), aki így végig szinte Jézus vállára támaszkodott a vacsora alatt, mégse tudott megengesztelődni. Vicces, ha valaki elkésik, s már csak ez a hely marad a számára. Ez esetben is hagyjunk egy üresen maradó poharat Illés számára.
Célszerű a vacsorát egy kis előzetes bevezetéssel kezdeni.: Az alkalom első részében a házigazda magyarázatait, elbeszélését hallgatjuk meg, majd a vacsora következik.
  • Shalom: Békesség, a Békesség fejedelmétől! Ézs9,5
  • Haggada: elbeszélés, aminek el kell hangzania 2M13,8 "És mondd el fiaidnak azon a napon: Amiatt történik ez, amit az Úr cselekedett értünk, amikor kijöttünk Egyiptomból.
Ezek a részek vannak a szövegben behúzással jelölve. Díszes kötésű könyvként jelen van az asztalon.
  • Pészah: „átmenet, elkerülés”, az ítélet elkerül,
eredetileg 1 napos ünnep, a 7 napos kovásztalan kenyerek ünnepe előtt, de mára már egybeolvadt a kettő. Ezért lett a zsidó naptár első hónapja niszán (abib). A 14. napján vagy 30 nappal később kellett ünnepelni. 4M9, 2 Krón 30,2.15.
  • Macesz, pászka: „nyomorúság kenyere”, a sietség miatt ez volt csak elérhető
Gyertyagyújtás. A ház asszonya, kendőt tesz a fejére, meggyújtja a két gyertyát, A gyertyák fölött kezével háromszor körkörös mozdulatot tesz, mintha az illatát maga felé terelné. Eltakarja a szemét, és elmondja az áldást. Sokat dolgozott, öez a megtiszteltetés.:
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám áser kidsánu b’micvotáv v’civánu l’hadlik nér sel jom tov.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal és megparancsoltad nekünk, hogy meggyújtsuk az ünnep fényét.
4-szer fogunk inni a pohárból:
"Ezért mondd meg Izráel fiainak: Én vagyok az Úr, és megszabadítalak benneteket az egyiptomi kényszermunkától, és megmentelek benneteket a nekik végzett rabszolgamunkától; megváltalak benneteket kinyújtott karral és súlyos ítéletekkel. Népemmé fogadlak titeket, én pedig Istenetek leszek, és megtudjátok, hogy én, az Úr vagyok a ti Istenetek, aki megszabadítalak benneteket az egyiptomi kényszermunkától." 2M6,6-7
  1. pohár: megszentelés
  2. pohár: ítélet
  3. pohár: megváltás
  4. pohár: dicséret, Hallelujah

Megszentelés pohara. Kitöltjük a bort s mindenki feláll
Kiddus – megszentelő imádság (részlet):
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám boré p’ri hágáfen. Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám sehechejánu vekijemánu vehigiánú lizmán háze.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki teremtetted a szőlőtő gyümölcsét! Áldott vagy Te, ó Örökkévaló, aki kiválasztottál minket szolgálatodra a nemzetek közül. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki megóvtál bennünket és életben tartottál, hogy megérhessük ezt a napot.
Kiisszuk az 1. poharat.
Kézmosás
A házigazda végzi, áldás mondása nélkül. Az egyik családtag hoz egy korsó vizet, egy tálat és egy törölközőt, hogy mindenki, aki az asztalnál ül megmoshassa a kezét.
"Jézus tudva, hogy az Atya mindent a kezébe adott, és hogy az Istentől jött, és az Istenhez megy, felkelt a vacsorától, letette felsőruháját, és egy kendőt kötött magára, azután vizet öntött a mosdótálba, és elkezdte a tanítványok lábát mosni és törölni a magára kötött kendővel. Simon Péterhez lépett, aki így szólt hozzá: Uram, te mosod meg az én lábamat? Jézus így válaszolt neki: Amit én teszek, most még nem érted, de később majd megérted. Péter így szólt hozzá: Az én lábamat nem mosod meg soha. Jézus így válaszolt neki: Ha nem moslak meg, semmi közöd sincs hozzám. Simon Péter erre ezt mondta neki: Uram, ne csak a lábamat, hanem a kezemet, sőt a fejemet is! Jézus így szólt hozzá: Aki megfürdött, annak csak arra van szüksége, hogy a lábát mossák meg, különben teljesen tiszta. Ti is tiszták vagytok, de nem mind. Mert tudta, ki árulja el, azért mondta: Nem vagytok mindnyájan tiszták." Jn 13:4-11
Jézus magára vállalta szolga szerepét. Senki nem magát tisztítja meg, hanem ő tisztít meg mindenkit.


Bemártott falat - Kárpász
A friss zöldségfélét bemártjuk a sós vízbe és megesszük.
A zöld a tavaszra utal, a sós víz a szenvedés könnyeire. A szabadítás reménysége nélkül, mikor nem tudod teljesíteni az életcélod, hogy világosság legyél minden nép számára.
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám boré p’ri há-ádámá.
Áldott vagy Te örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki teremtetted a föld gyümölcsét.
Afikomen elrejtése
A házigazda előtt 3 maceszlap van, kendőkkel elválasztva. Kiveszi a középsőt, kettétöri, és a nagyobbik darabot kendőbe csomagolva elrejti, míg a gyerekek becsukják a szemüket,  a kisebbet pedig visszateszi a helyére. Az elrejtett darab az un. Afikomen, amit a vacsora végén megkeresnek a gyerekek. Ennek a jelentésére nincs kielégítő rabbinikus magyarázat.  Bővebben K Howard-M Rosental: Az ÚR ünnepei 62-64.o
A macesz ki van lyukasztva, csíkok vannak rajta. A hármas  egységből a középsőt törjük meg. Pedig a mi vétkeink miatt kapott sebeket, bűneink miatt törték össze. Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az ő sebei árán gyógyultunk meg. Ézs53,5
A legifjabb kérdése
Amit bemagolva mond fel a házigazda jobbján ülő legfiatalabb:
„Miben különbözik ez az este minden más estétől?
  • Más estéken nem kell mártanunk egyszer sem – ma este kétszer is mártunk.
  • Más estéken egyaránt ehetünk kovászosat vagy kovásztalant – ma este kizárólag kovásztalant.
  • Más estéken mindenféle zöldséget eszünk – ma este csak keserűt.
  • Más estéken úgy ülünk, ahogy kedvünk tartja – ma este hátratámaszkodva.”
Ének:
  • Jöjj Izrael!
  • Má nistáná
Elbeszélés - magíd
A kérdésekre válaszként hosszabb elbeszélés, prédikáció következik, magyarázva a szabadulás történetet, néha egészen Ábrahámtól kezdve, szemléltetve a széder tálcán lévő ételekkel, s ezekkel az állandó részekkel:
„Ilyen volt a nyomorúság kenyere, ezt ették őseink Egyiptom országában. Aki éhes, jöjjön és egyen velünk, a nélkülöző ülje meg velünk a Peszach ünnepét! Ma még itt vagyunk, de jövőre Izráel földjén, ma még szolgaként, de jövőre szabad emberként.”
Az ítélet pohara
Kitöltjük a bort
A fáraó rabszolgái voltunk Egyiptomban, de Örökkévaló Istenünk erős kézzel, kinyújtott karral kivezetett onnan bennünket. Ha a Szent, legyen áldott, nem vezette volna ki atyáinkat Egyiptomból, akkor mi, meg a fiaink, és az unokáink máig is a Fáraó rabszolgái lennénk ott.
Áldott az Örökkévaló, áldott Ő, Áldott, aki Tórát adott népének, Izraelnek, áldott Ő!
Négyféle fiúról szól a hagyomány, egy okosról, egy rosszról, egy együgyűről, és arról, aki még kérdezni sem tud.
  • Az okos mit mond? ’Mik ezek a tanúságtételek, törvények és parancsok, amelyeket Örökkévaló Istenünk előírt nektek?’ (5Móz 6:20) Neki magyarázd el az ünnep minden részletét, és fejezd be így: ’A Peszach áldozat elfogyasztása után nincs már utóétel.’
  • A rossz mit mond? ’Miféle szertartások ezek nálatok?’(2Móz 12:26) Nálatok, mondja, nem pedig őnála, ő kivonja magát a közösségből, ezzel megtagadja Istenét. Ezért vásítsd el fogát és mondd neki: ’a szertartás arra emlékeztet, hogy ezt tette értem Isten, amikor kivonultam Egyiptomból.’ Értem és nem érte, mert ha ő is ott lett volna, ő nem szabadult volna ki.
  • S az együgyű mit mond: Csak ennyit: ’Mi ez?’ Te pedig mondd el neki, hogy Isten erős kézzel szabadított ki bennünket Egyiptomból, rabszolgaságunk házából. (2Móz 13:14)
  • Aki pedig kérdezni sem tud ahelyett te beszélj, és idézd neki az Írást: ’s meséld el azon a napon fiadnak: ennélfogva ezt tette velem Isten, amikor kivonultam Egyiptomból.’ (13:18)”
„Tudd meg, hogy a te utódaid jövevények lesznek egy olyan országban, amely nem az övék: rabszolgákká teszik, és nyomorgatják őket négyszáz évig. De ítéletet tartok azon a népen is, amelyet szolgálnak, és azután nagy vagyonnal jönnek ki.” (1Móz 15:13-14)
Ez az isteni ígéret vigyázta őseinket és vigyáz bennünket is. Mert nem csupán egyetlen ellenség készült elpusztítani minket, hanem minden egyes nemzedékben támadnak olyanok, akik vesztünkre törnek, de a Szent, áldott legyen Ő, kiment bennünket a karmaik közül.
„Bolyongó arámi volt az ősöm, aki lement Egyiptomba és jövevény volt ott kevesedmagával, de nagy, erős és hatalmas néppé lett ott. Az egyiptomiak azonban rosszul bántak velünk, nyomorgattak, és kemény rabszolgamunkát végeztettek velünk. Akkor az Úrhoz, atyáink Istenéhez kiáltottunk segítségért, az Úr pedig meghallotta szavunkat, és meglátta nyomorúságunkat, gyötrelmünket és sanyarú sorsunkat. És kihozott bennünket az Úr Egyiptomból erős kézzel és kinyújtott karral, nagy félelmet keltő jelek és csodák között.” (5Móz 26:6)
A teli pohár az öröm jelképe, de ebből kivesszük a csapások szerinti cseppeket. Mert nem örülünk ellenségeink halálának, nem teljes az örömünk. Minden egyes csapásnál ujjunkkal kilöttyintünk egy csepp bort a poharunkból.
  • Dám - Vér
  • Cfárdéá - Béka
  • Kinim - Szúnyogok
  • Áróv - Vadállatok
  • Dever- Dögvész
  • Sechin - Kiütés
  • Bárád - Jégeső
  • Árbeh – Sáskajárás
  • Chosech - Sötétség
  • Makat B’korot - Elsőszülöttek halála
  • Le'hajim-az életre
Ének:
  • Dajenu
Mily végtelenül jóságos volt hozzánk a mi Istenünk! Ha csak kiszabadít minket Egyiptomból, de nem ítélkezik felettük, Azzal is beértük volna. Ha csak ítélkezik felettük, de isteneiket nem sújtja, Azzal is beértük volna. Ha csak isteneiket sújtja, de elsőszülöttjeiket nem bünteti, Azzal is beértük volna. Ha csak elsőszülöttjeiket bünteti, de nem juttatja nekünk kincseiket, Azzal is beértük volna. Ha csak nekünk juttatja kincseiket, de nem hasítja ketté a tengert, Azzal is beértük volna. Ha csak kettéhasítja a tengert, de minket nem vezet át rajta száraz lábbal, Azzal is beértük volna. Ha csak minket vezet át rajta száraz lábbal, de nem fullasztja bele ellenségeinket, Azzal is beértük volna. Ha csak belefullasztja ellenségeinket, de nem gondoskodik rólunk a pusztában negyven éven át, Azzal is beértük volna. Ha csak gondoskodik rólunk a pusztában negyven éven át, de nem táplál bennünket mannával, Azzal is beértük volna. Ha csak mannával táplált volna bennünket, de nem ajándékoz meg minket a szombattal, Azzal is beértük volna. Ha csak megajándékoz minket a szombattal, de nem vezet bennünket a Szinájhoz, Azzal is beértük volna. Ha csak elvezet bennünket a Szinájhoz, de nem adja nekünk a Tórát, Azzal is beértük volna. Ha csak a Tórát adja nekünk, de nem visz be bennünket Izráel földjére, Azzal is beértük volna. Ha csak bevisz minket Izráel földjére, de nem építi fel nekünk a Szentélyt, Azzal is beértük volna.
Magyarázat - A Páskaáldozat, a kovásztalan kenyér és a keserűfű
Miért hozták őseink a szentély fennállása idején a peszach (elkerülés) áldozatot? Mert az Örökkévaló, áldott legyen a neve, elkerülte atyáink házait Egyiptomban, amint az írva van: És ha majd megkérdezik tőletek fiaitok, hogy mit jelent ez a szertartás, akkor így feleljetek: Az Örökkévaló Páska áldozata ez, mert kihagyta Izráel fiainak házait Egyiptomban, amikor megverte Egyiptomot, de a mi házainkat megkímélte. (2Móz 12:26) Miért esszük a pászkát, a kovásztalan kenyeret? Mert még meg sem kelhetett őseink tésztája, amikor megjelent a Királyok Királya, a Szent, áldott legyen Ő, és megszabadította őket, amint írva van: Az Egyiptomból magukkal hozott tésztából kovásztalan lepényeket sütöttek, hiszen nem volt benne kovász, mivel az egyiptomiak kergették őket. Nem késlekedhettek tehát, és útravalót sem tudtak készíteni maguknak. (2Móz 12:39) És miért esszük ma a keserű gyökeret? Azért, mert az egyiptomiak megkeserítették atyáink életét Egyiptomban, amint írva van: ’kemény munkával keserítették az életüket, sárkeveréssel, vályogvetéssel, és mindenféle mezei munkával; sokféle munkával kegyetlenül dolgoztatták őket.(2Móz 1:14)
„Minden korban és időben úgy kell tekintenie a zsidó embernek, mintha ő maga saját személyében szabadult volna ki Egyiptomból, amint az Írás mondja: ’Beszéld el fiaidnak azon a napon, s tedd hozzá: velem tette ezt az Örökkévaló, mikor kivonultam Egyiptomból.’ (2Móz 13:8) Mert nemcsak atyáinkat váltotta meg a Szent, áldott Ő, hanem bennünket is kiszabadított velük együtt, mert írva van: ’Minket pedig kivezetett onnan, hogy elvigyen, és nekünk adja az országot, amelyet atyáinknak ígért.’ (5Móz 7:23)*”
A kis hallél (113-114. zsoltárok)
114. zsoltár: Hogy Izrael kijött Egyiptomból (MÜPA)
Énekeljük, vagy olvassuk fel! Ezeket énekelték Jeruzsálemben a léviták, amíg a családok a saját páskabárányukat a templomhoz vitték és a papok feláldozták.
Áldást mondunk
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám boré p’ri hágáfen.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki teremtetted a szőlőtő gyümölcsét!
Kiisszuk a 2. poharat
2. Kézmosás -  mindenki, áldásmondással az lesz az étkezés kezdete
Báruch Átá Ádonáj ElohénuMelech HáOlám áser kidsánu b’micvotáv v’civánu al n’tilát jádájim.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki megszenteltél minket parancsolataiddal, és meghagytad nekünk, hogy kezet mossunk.
Áldás a maceszre, hálaadás a kovásztalanért
Báruch Átá Ádonáj ElohénuMelech HáOlám hámóci lechem min háárec. Báruch Átá Ádonáj ElohénuMelech HáOlám áser kidsánu b’micvotáv v’civánu ál áchílát mácá.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki kenyeret ad a földből. (2+fél maceszre) „Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki megszentelt minket parancsolataival, és megparancsolta nekünk, hogy kovásztalan kenyeret együnk.(1+fél maceszre) A fél és az egész maceszből 1-1 olajbogyónyit törünk, és balra dőlve megesszük. Mindenki kap belőle.
Maror – keserű fű, torma (2. bemártott falat)
„Bemártotta tehát a falatot és odaadta Júdás Iskáriótesnek, a Simon fiának.” (Jn 13:26)
Báruch Átá Ádonáj ElohénuMelech HáOlám áser kidsánu b’micvotáv v’civánu ál áchílát máror
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki megszentelt minket parancsolataival, és meghagyta nekünk, hogy keserű gyökeret együnk.
Először a márorba, majd a charoszetbe mártjuk és megesszük. Ez így együtt Isten megmentésének édes mivoltára emlékeztet a keserű rabszolgaság közepette.
Ez után egy kis szendvicset készítünk (tormát kenve két maceszlap közzé – Hillél szendvics: ezekből a keserűkből annyit kell enni, amig ki nem csordul a könny a szemünkből, hogy átéljük milyen volt Egyiptomban), és megesszük. Először jó illat, torkunkat égeti, könnyekre fakaszt. Mint a bűn, először jó ötletnek tűnik, aztán rádöbbenünk mit ettünk, megkeseredik az életünk, s könnyekre fakadunk.
Bemártott falat, megtiszteltetés, ki felé szeretném kimutatni a szeretetem. Jézus Júdásnak adta, tudta mire készül. Nincs olyan bűn, amit megtettünk, amire ne lenne bocsánat.
Rabbi válasza, arra, hogy mit keres itt az édes: - A szabadítás reménysége még a legnehezebb szolgálatot is megédesíti.
Vacsora – Tojás
A vacsora kötetlen, de szokás a sós vízbe mártott tojással kezdeni, ez a Szentély pusztulásának emlékére van. (A tojás a gyász jele. A már nem létező áldozatra emlékeztet.) Jól kell laknunk, mert az afikomen után már nincs több evés, de nem lehetünk annyira tele, hogy az afikoment ne tudjuk megenni. Közben felvételről peszachi gyerekénekek.
Hibátlan, 1 éves kis bárány, aki napok óta a családdal lakott. Cuki, az édes, "én akarok a báránnyal aludni. A bűnből szabadulás nagy érték, az valakinek fáj, nem a feleslegből volt. A bárányok megölése nyilvánosan történt, ezzel jelezve, hogy mindenki felelős a báránykák haláláért. Minden család saját bárányát vágta le, ezzel Istenbe vetett hitét is megvallva.
Megkellett kenni a vérével az ajtófélfát. Jel= táv betű= ékírással kereszt. Évszázadokkal Jézus előtt minden évben ott volt az ünnepen a kereszt jele. Ahol nem volt a ház ajtaján a kereszt jele, nem volt bent a bárány, ott meghalt az elsőszülött. Ahhoz, hogy keresztyén legyél hinned kell, hogy ez a szabadulás egyetlen útja, kevés az, hogy keresztyén családban születtél. Engedelmeskednek kell, Jézus vérét magadra kell venned, s akkor elkerül az utolsó ítélet. Jézus átokká lett érted, átkozott, aki fán függ, hogy te áldott lehess.
10 embernek kellett legalább az aszal körül ülnie. Ez szimbolizálta az Isten hitben való egységét az embereknek. Ha kicsi volt a család, több család együtt ült le. Meg kellett enni az egész bárányt. Nem lehet a Bibliából válogatni, vagy a teljes Jézust követed vagy nem követted.
Az afikomen
Afikomen – görög szó, az ikneomai 2. aorisztosza, így azt jelenti: Eljöttem.
Az afikomen keresése.
Áldás az afikomenre:
Báruch Átá Ádonáj ElohénuMelech HáOlám hámóci lechem min háárec.
„Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, aki kenyeret ad a földből.”
A házigazda kiosztja az afikoment a résztvevőknek.
Úrvacsora I.
„Mert én az Úrtól vettem, amit át is adtam néktek, hogy az Úr Jézus azon az éjszakán, amelyen elárultatott, vette a kenyeret, és hálát adva megtörte, és ezt mondotta: “Vegyétek, egyétek, ez az én testem, amely tiérettetek megtöretik, ezt cselekedjétek az én emlékezetemre.” (1Kor 11: 23-24)
Vacsora utáni áldás:
Házigazda: „Mondjuk el az áldást!”
Mindenki: „Áldott legyen az Örökkévaló neve mostantól mindörökké!”
Házigazda: „Áldjuk azt, akinek ételéből most ettünk!”
Mindenki: „Legyen áldott, akinek kenyeréből ettünk és jóságából élünk!”
Házigazda: „Legyen áldott, akinek kenyeréből ettünk és jóságából élünk!”
3. pohár – A megváltás pohara, vagy az áldás pohara
Kitöltjük a bort, áldást mondunk, és kiisszuk.
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám boré p’ri hágáfen.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki teremtetted a szőlőtő gyümölcsét!
Úrvacsora II.
„Hasonlóképpen vette a poharat is, miután vacsoráltak, és ezt mondta: E pohár amaz új szövetség az én vérem által, ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre.”
“Az áldás pohara, amelyet megáldunk, nem a Krisztus vérével való közösségünk-e?” (1Kor11:25; 10:16)
A peszah Mózes ideje óta sokat változott, de a mai formája nagyon hasonlíthat ahhoz, ahogy a tanítványok Jézussal átélték ezt. Kr.u 70-ben lerombolták a templomot, s szétszóródott a nép, s már nagyon vigyáztak, hogy minden az eredeti formájáéban maradjon, ne változzon.
4. pohár – A dicséret pohara
Kitöltjük a bort. Megtöltjük Illés kelyhét is, és kinyitjuk az ajtót (Mal 4,5).
A mai hagyományban ilyenkor egy gyermeket kiküldenek az ajtóhoz, hogy megnézze, nem érkezik-e éppen Illés próféta.
De mondom nektek, nem iszom mostantól fogva a szőlőtőnek ebből a terméséből ama napig, amelyen majd újat iszom veletek Atyám országában. (Mt 26,29) Jézus Isten ítéletének poharát itta ki, de mikor visszatér vele együtt fogjuk a király dicsőségének poharát inni. Milyen jó lenne, ha mind ott lennénk, akik most itt vagyunk.
Illés pohara végig üresen maradt. Mi tudjuk, hogy Illés már eljött, keresztelő János ugyanazzal a Lélekkel prófétált. A zsidó gyerekek kimennek körülnéznek és keresik Illést. Mi is várunk vissza valakit, akiről János azt mondta, íme az Isten báránya. A bűn büntetése a halál, mert vérrontás nélkül nincs bűnbocsánat. Az Isten báránya, akit Isten késztett el az egész világ bűnéért. Engedd, hogy megszabadítson a bűn keserűségéből, hogy együtt ünnepelhessük  Isten királyságát.
Nagy Hallél
(115-118, 136 zsoltárok)
  • 116. zsoltár: Szeretem és áldom az Úr Istent
  • 118. zsoltár: (65. dallamára)
  • 136. zsoltár: Dicsérjétek az Urat, mert Ő jó kedvet mutat 
Az a kő, amelyet az építők megvetettek, az lett a sarokkő.  Az Úrtól lett ez, csodálatos a mi szemünkben. 118.Zs 22-23
Énekeljünk, vagy olvassunk ezekből a zsoltárokból!
Kiisszuk a 4. poharat
Báruch Átá Ádonáj Elohénu Melech HáOlám boré p’ri hágáfen.
Áldott vagy Te Örökkévaló Istenünk, a világ királya, aki teremtetted a szőlőtő gyümölcsét!
„Miután elénekelték a zsoltárokat, kimentek az Olajfák hegyére.” (Mt 26:30)
Elköszönünk:
„Jövőre Jeruzsálemben”, Isten királyságában, a bárány trónusánál…
Három és fél évezredes ünnepet ünnepeltünk. Az ÚR tiszteletére rendelt éjszaka ez 2M12,42 hiszen arra is készülünk, mikor majd az ÚR lakomáját fogyaszthatjuk.

A küldetésünk egyik áldott eszköze lehet, ha nyitott alkalomként évente megismételjük ezt a búcsúvacsorát. Lehet mindig valami újítással érdekessé tenni a szolgálók számára is. Tűzön sütni bárányt. Fekve enni.







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése